Newsletter
Sezonowe nowości oraz rabaty dla Małych Odkrywców.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak urządzić przestrzeń, która wspiera rozwój dziecka
Jak urządzić przestrzeń, która wspiera rozwój dziecka

Pokój dziecka urządzony według zasad Montessori

Wszystkim zapewne obiło się o uszy i słyszeli już o przedszkolach Montessori czy klubikach malucha. O co chodzi w pozwalaniu dziecku byciu samodzielnym i jak urządzić pokój dziecka by rozwijało się w zdrowy i prawidłowy sposób? W artykule poznacie 4 zasady jak urządzić pokój według pedagogiki Montessori i pokażemy kilka przykładów w jaki sposób niewielkim kosztem umeblować pokój dziecka.

 

Maria Montessori wielokrotnie podkreślała: „aby pomóc dziecku, musimy mu zapewnić środowisko, które pozwoli mu swobodnie się rozwijać”. I nie chodzi bynajmniej o to, żeby pozwolić dziecku na wszystko, na decydowanie za rodziców i bawienie się przedmiotami niebezpiecznymi, ale o to by przestrzeń wokół niego wspierała go i zachęcała go odkrywania świata. Ale jak stworzyć taką przestrzeń? Najważniejsze, aby przestrzeń miała jak najmniej ograniczeń i była dostępna dla Małego Odkrywcy.

Zasady urządzania pokoju dziecka według Montessori:

Bezpieczeństwo. Bo jest najważniejsze: zasłaniamy zatem kontakty, usuwamy niebezpieczne przedmioty. W pokoju nie powinno być widocznych kabli, ostrych kantów ani szklanych przedmiotów.

Przechowywanie. Ważne i konieczne, bo każde dziecko w pewnym momencie ma w pokoju bałagan. Uratują przed nim pojemniki, kosze i skrzynie na zabawki, drobiazgi i ubrania. To świetny przykład tego jak można połączyć piękne z użytecznym. Skrzynie mogą mieć kształt zwierząt, ciekawy nadruk, mogą być mobilne. Najważniejsze, że zachęcą dziecko do szanowania swoich rzeczy i organizowania przestrzeni wokół siebie.

Meble i półki. Pamiętajmy, że to pokój dziecka, więc dla dziecka. Niby nic, a zmienia wiele. Dlatego półki wieszamy w zasięgu ręki dziecka. Sprowadza się to do tego, że wszystko co może przydać się w pokoju do nauki czy zabawy jest na wysokości 1.5 metra od podłogi lub niżej.

Natura w pokoju. Jeśli chcemy nauczyć dziecko szacunku do przyrody, cierpliwości i odpowiedzialności to dobrze jest zacząć od własnej roślinki w pokoju. Radość z wyhodowania własnej marchewki będzie ogromna. P.S. Mierzmy siły na zamiary: 3-letniemu dziecku nie dawajmy drzewka bonsai, cierpliwość dziecka kilkuletniego jest kilkudniowa, co najwyżej kilkutygodniowa: zioła, drobne warzywa, czy kwiaty samosiejki będą w sam raz. A gdyby uprawa została zalana z miłości, łatwiej podmienić bazylię niż storczyka.

 

Jak urządzić przestrzeń, która wspiera rozwój dziecka

Według Montessori: „musimy dać dziecku przestrzeń, którą może odkrywać sam: dostęp do umywalki, biuro z szufladami, które jest w stanie otworzyć, przedmioty powszechnego użytku dostosowane do małych rączek, małe łóżko, w którym może spać i bawić się, atrakcyjny koc lub matę, którą może zwijać, podnosić i przenosić. Musimy dać mu środowisko, w którym może żyć i się bawić”. Pokój urządzony według pedagogiki M. Montessori to taki, w którym wszystko jest w zasięgu ręki dziecka. To taka przestrzeń najlepiej wpływa na rozwój dziecka, daje mu możliwości a nie ogranicza go.

Łóżko. I tu zaskoczenie: służy nie tylko do spania, ale także do zabawy. Powinno być dostępne da dziecka, warto więc zrezygnować z części szczebelków lub wybrać łóżko niskie- takie, do którego dziecko może swobodnie wchodzić i wychodzić.

Idealnym przykładem są łóżka domki. Materac jest blisko ziemi, co niweluje ryzyko upadku, a dziecko czuje się samodzielne i bardzo niezależne.

Półki. Montujemy je nisko, w zasięgu rąk dziecka. Tam ustawiamy kosze z zabawkami lub robimy biblioteczkę. Książki stawiamy frontem- nie grzbietami, jak galerię. Udowodniono, że dzieci chętniej sięgają po książki i chętniej je czytają, jeśli te ustawione są jak obrazki.

Stolik lub biurko. Potrzebny nawet najmłodszym. Wielkość można dopasować do dysponowanej przestrzeni i nawet w najmniejszym kąciku zorganizować przestrzeń do nauki i zabawy.

Ubrania. Ważne jest miejsce do ich przechowywania, szczególnie jeśli zakładamy ograniczenie zbędnych mebli i zastąpienie ich tymi, które mogą pełnić wiele funkcji. Starsze dzieci nauczymy samodzielności, jeśli pozwolimy im decydować w co się mogą ubrać. Dolne szuflady komody lub otwarte garderoby sprawdzą się idealnie.

Dekoracje. Kochamy i uwielbiamy. I dobrze, bo nie warto z nich rezygnować. Ale połączmy przyjemne z pożytecznym i umieśćmy w pokoju takie, które są nie tylko ładne, ale jednocześnie uczą i rozwijają. Przykładem są półki domki, gdzie można postawić ulubione zabawki. Innym są dekoracje zrobione z rysunków dziecka. Jeśli chcecie zobaczyć dumnego człowieka, spójrzcie na swoje dziecko, które zobaczy pierwszy raz swoją pracę na ścianie. To dopiero wyróżnienie! Na ścianie można tez powiesić obrazek z alfabetem- nie uczy tylko kolejności liter, ale niesamowicie porusza wyobraźnię: np. dziecko może opowiadać o zwierzątku, którego nazwa zaczyna się na literę K. Trochę „Państwa miasta”, ale dużo ciekawsze rzeczy usłyszycie niż Kot, Katowice, Krystyna i Kalafior. Innym przykładem są skarby przyniesione ze spaceru: kamyki, muszelki itp. Można z nich stworzyć płaskorzeźbę, dekorację w słoiku czy witrażyk. Uczy kreatywności i myślenia nieszablonowego. Wspaniałe będą też dekoracje złożone samodzielnie: wszelkie modele z papieru to nie tylko czas wspólnie spędzony, ale dobra okazja do rozwijania wyobraźni i motoryki u dziecka.

Dywan. Musi być. Ale niekoniecznie taki jaki sobie wyobraziliście:wielki ciężki i ciemny, żeby nie było plam. Nawet na wykładzinie warto rozłożyć dziecku koc lub matę. Ważne, żeby mogło do zabrać, przenieść, podnieść. Genialnym pomysłem są dywaniki kocyki w kształcie zwierząt lub z nadrukiem drogi, najlepiej takie, które można uprać.

 

Podsumowując. W pedagogice Montessori nie chodzi o to, żeby dziecko decydowało za rodziców o wszystkim, ani o to, żeby w pokoju była wolność Tomku w swoim domku. Pokój Montessori ma wspierać rozwój dziecka. Tworzymy więc przestrzeń bezpieczną i mądrą. A przy tym cudowną i bajkową. Przy niewielkim koszcie i nakładzie pracy zapewniamy naszym dzieciom pole do rozwijania skrzydeł. Uczą się kreatywności, samodzielności i wiary w swoje możliwości. Taki pokój rozwija dziecko,bo wspiera je w odkrywaniu nieznanego i uczy je poznawać świat.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Facebook
Facebook
Facebook
Pinterest
Pinterest
Pinterest
Sklep internetowy Shoper.pl